• je prázdný
    za 0.00,- Kč
  • Můj profil
Dobrý den,

měníme náš starý eshop za modernější. Přejděte prosím na tuto stránku  www.gadar.cz
a jako dárek zde máte slevový kód na celý nákup ve výši 10 procent stačí na konci objednávky zadat kód "FAJNE10"
 Dopravu zajišťuje
Česká pošta
Zasilkovna.cz
 Podporované platby
Comgate
 Nejprohlíženější
 Doporučte nás
  • Podělte se o pozitivní zkušenost z naší spolupráce a doporučte nás Vašim známým a přátelům:
Valeriana officinalis

Kozlík lékařský patří mezi dlouhodobě využívané rostliny v lidovém léčitelství. V řadě evropských zemích, včetně Německa a Anglie, je kozlík lékařský prostředkem schváleným lékařskými autoritami k podpoře spánku. Kozlík lékařský patří mezi trvalky, která je velmi rozšířena na řadě světadílů, zejména v Severní Americe, Asii i Evropě. Kozlík má bílé až  narůžovělé kvítky, které vyrůstají z aromatického oddenku s četnými kořeny. Oddenek kozlíku obsahuje mnoho důležitých sloučenin, mezi nimi kyselinu valerovou a prchavé oleje, látky.Kozlík lékařský zejména podporuje klidný spánek, utišuje stres a úzkostné stavy. Kozlík také zmírňuje příznaky některých nemocí zažívacího traktu.

Složky, které kozlík lékařsky obsahuje, jsou schopné zvyšovat v mozku hladinu nervové chemické látky - gama-aminomáselné kyseliny GABA. Tímto působením podporuje kozlík spánek a zmírňuje úzkostné stavy. Na rozdíl od, látek, jako je diazepam (valium), není kozlík lékařský návykový a nezůstává po něm pocit omámenosti. Bylina nevyvolává spánek přímo, ale zklidňuje práci mozku a uvolňuje tělo a spánek se dostavuje přirozenou cestou. Jedním z jeho příznivých účinků při nespavosti je právě tento přirozený způsob útlumu, kdy ráno nepoznáte pocity malátnosti či omámení, které zanechávají léky.

Kozlík lékařský zlepšuje kvalitu spánku, eliminuje poruchy spánku  a snižuje pocity úzkosti a a lidové medicíně je využíván velmi dlouho. Taktéž pomáhá uvolňovat hladké svalstvo zažívacího ústrojí, takže je úspěšný i při léčení syndromu dráždivého tračníku a při divertikulózách, u nichž se často vyskytují bolestivé křeče. Příznivý účinek při této chorobě lze také přičíst schopnosti kozlíku zklidňovat stres, který v mnohých případech tyto příznaky zhoršuje.

Sběr a sušení: sbírají se pouze oddenky s kořínky, a to ve dvou obdobích – v dubnu (až květnu, před rozkvětem rostliny, nejvyšší účinnost látek) a od srpna do října, v ranních hodinách, ideální je druhý rok květenství rostliny. Po vyrytí ze země kořeny zbavíme hlíny, tenké kořínky pročešeme rukou nebo hřebenem a opereme je pod tekoucí vodou. Pak oddenky rozřízneme a zavěsíme je ve vzdušné a suché místnosti. Umělým teplem sušíme oddenky při maximální teplotě 30°C. Oddenky nesušíme s jinými rostlinami, protože vydávají při sušení silnou vůni. Dobře usušené oddenky jsou nasládle kořenité, později nahořklé. Skladujeme je ve vzduchotěsných a tmavých skleněných nádobách.

Setba: přímo do půdy konec července až polovina září, možno předpěstovat od května, výsadba do půdy již vzrostlejších rostlinek v období září - říjen

Rozestupy: 25 cm x 40 cm nebo do řádku 3-4 semena do jednoho místa, další vzdálené 25 cm

Sběr:  duben, další sběr říjen

Balení obsahuje návod k použití v podobě obrázků

Balení 0,2 gramu cca 270 semen