• je prázdný
    za 0.00,- Kč
  • Můj profil
Dobrý den,

měníme náš starý eshop za modernější. Přejděte prosím na tuto stránku  www.gadar.cz
a jako dárek zde máte slevový kód na celý nákup ve výši 10 procent stačí na konci objednávky zadat kód "FAJNE10"
 Nejprohlíženější
 Doporučte nás
  • Podělte se o pozitivní zkušenost z naší spolupráce a doporučte nás Vašim známým a přátelům:
Brassica napus L. var. napobrassica

TUŘÍN, BRUKEV, kvaka, kvačka ….. to jsou názvy super zeleniny, která patří mezi nejodolnější kořenové zeleniny. Lidstvo jej konzumuje už 4000 let. Tuřín se vrací a v Česku získává velmi rychle zpět své příznivce. Tato dobře rostoucí odrůda patří mezi středně rané odrůdy a má vegetační období cca 145-160 dnů a je určená pro venkovní pěstování pro podzimní sběr. Dužina je krémově žlutá, jemná, velmi chutná (zvláště u mladých rostlin).

Jedná se o robustní, nenáročnou a jednu z nejsnáze pěstovaných zelenin. Je chutným, vynikajícím a hlavně zdravým doplňkem podzimní a zimní stravy. Tuřín obsahuje 90 % vody. Sušina obsahuje vitamín C, karoten, vlákniny, bílkoviny, tuky a vápník. Má hojivé a léčivé účinky při chorobách zažívacího ústrojí. Tuříny působí proti řadě kožních onemocnění a čistí krev. Taktéž je znám protirakovinný účinek.  Jeho vláknina zvyšuje peristaltiku střev. Díky vápníku obsaženému ve vláknině je doporučován jako doplněk vhodný při zlomeninách a osteoporóze. Látky obsažené v tuřínu působí proti řadě kožních onemocnění, čistí krev a je používán jako posilující doplněk při plicní a kostní tuberkulóze. Obsah síry pomáhá při onemocnění kůže a vypadávání vlasů. Za ještě zdravější jsou pokládány listy. Nať tuřínu obsahuje kromě minerálů vitamín C, vitamín A, B1, B2, kyselinu listovou a řadu proteinů.

Hlízy můžeme konzumovat za syrova nebo vařit. Listový tuřín se dusí jako kapusta nebo špenát. Dobře chutná opečený, výborný je když ho přidáte do různých zeleninových směsí. S brambory vytváří velice zajímavou chuťovou kombinaci. Jinak bulvy se nejčastěji konzumují vařené, v polévkách, omáčkách a přílohách, mladé plody tuřínu jsou velmi chutné i syrové. Vynikající je rovněž tuřín opečený jako hranolky.

Tuříny nemají rády těžkou a převlhčenou půdu a dobře prosperují i ve vyvýšených záhonech. Hnojit je příliš nemusíte. Tuřín je odolný vůči chladnému počasí. V Anglii se pěstuje a používá ve velkém. Tuřín vyžaduje však slunečné stanoviště. Zálivka je střední, ne moc, aby bulvy nehnily. Má dobrý přírůstek a dobře se uchovává po celé zimní období – stačí chladné a suché místo. Bulvy tuřínu se sklízí od září klidně až do prosince. V tomto období to, co nepotřebujete hned na podzim necháte v zemi a vytahujete podle potřeby. Na podzim a v zimě můžete také uložit seříznutou horní část bulvy do misky s vodou. Nať vám pak bude dorůstat.

Setba: Tuřín vysazujeme koncem začátkem dubna. Sadba je mělká, sadíme do hloubky cca 1 cm do řádků vzdálených cca 40 cm od sebe. Vzdálenost mezi rostlinami dodržujte okolo 30 cm. Předpěstovávat není třeba, ale pokud nějaká rostlinka nevzejde, můžeme ji dosadit. Chcete-li tuřín pěstovat na nať, můžete ji sázet i během léta.

Rozestupy: doporučujeme při zahradním pěstování ve sponu 40-50 cm  x  20-30 cm

Sběr: září až říjen

BALENÍ 10 gr. /cca 3000 semen/